Državni koordinatni sistem
Državni prostorski koordinatni sistem skupaj s državnim topografskim sistemom tvori državni geodetski referenčni sistem.
Državni prostorski koordinatni sistem je temelj za umestitev objektov ali pojavov v prostoru. Prostorska umestitev pomeni določitev ali pripis koordinat točkam, ki opisujejo objekte ali pojave, v izbranem koordinatnem sistemu. Državni prostorski koordinatni sistem je uradno veljavni koordinatni sistem na območju države.
Države imajo za svoja državna ozemlja vzpostavljene državne koordinatne sisteme, ki so rezultat znanstvenega in tehnološkega razvoja v času njihove vzpostavitve. Zadovoljiti morajo potrebe države, in sicer ob upoštevanju mednarodnih standardov. Tako je slovenski državni prostorski koordinatni sistem skladen s skupnim evropskim.
Geodetska uprava RS je pristojna za vzpostavljanje, vzdrževanje in vodenje državnega prostorskega koordinatnega sistema Slovenije.
Državni prostorski koordinatni sistem je razdeljen na dve sestavini, in sicer horizontalno in vertikalno. To pomeni, da položaj točke obravnavamo ločeno. V okviru horizontalnega koordinatnega sistema obravnavamo horizontalno sestavino, v okviru višinskega in gravimetričnega dela koordinatnega sistema pa obravnavamo vertikalno sestavino.
Horizontalna in vertikalna sestavina državnega prostorskega koordinatnega sistema sta na podlagi Zakona o državnem geodetskem referenčnem sistemu -ZDGRS (Uradni list RS, št. 25/2014) v naravi vzpostavljeni z državnimi geodetskimi točkami in državnim omrežjem stalnih postaj za globalno določanje položaja.