Register prostorskih enot
Register prostorskih enot je evidenca o administrativno določenih prostorskih enotah.
Sestavljen je iz vpisanih podatkov o prostorskih enotah in zbirke listin.
Zbirka listin se vodi in hrani v fizični in elektronski obliki, vpisani podatki o prostorskih enotah in zbirka listin pa se hranijo trajno.
V registru prostorskih enot se za vse prostorske enote, razen za ulice, vodijo naslednji podatki:
- vrsta prostorske enote,
- šifra prostorske enote,
- ime prostorske enote, kadar je določeno,
- območje prostorske enote in
- površina prostorske enote.
Za ulice se v registru prostorskih enot vodijo naslednji podatki:
- ime ulice,
- šifra ulice in
- lega ulice.
V registru prostorskih enot se vodijo naslednje prostorske enote:
- občina,
- naselje,
- upravna enota,
- ulica,
- volilna enota,
- volilna enota za lokalne volitve,
- volilni okraj,
- državnozborsko volišče,
- lokalno volišče,
- šolski okoliši,
- krajevna skupnost,
- vaška skupnost,
- četrtna skupnost,
- poštni okoliš,
- statistična regija in
- kohezijska regija.
V registru prostorskih enot se vodijo tudi druge prostorske enote, če tako določa zakon ali predpis, izdan na podlagi zakona.
Opis
- Register prostorskih enot je nastal z nadgradnjo registra območij teritorialnih enot (ROTE) in evidence hišnih številk (EHIŠ), ki sta ju vzpostavila statistika in geodetska služba na začetku 80-ih let prejšnjega stoletja.
- Osnova registra prostorskih enot je bila do uveljavitve Zakona o katastru nepremičnin integrirana podatkovna baza z lokacijskimi in opisnimi podatki, katero je leta 1995 vzpostavila Geodetska uprava RS. Ob vzpostavitvi se je začelo tudi njeno vzdrževanje.
- Z Zakonom o katastru nepremičnin se je register prostorskih enot vzpostavil s prevzemom podatkov registra prostorskih enot, ki se je vodil v skladu z Zakonom o evidentiranju nepremičnin.
Navodila
Določanje območij ter imenovanje in označevanje naselij, ulic in stavb
Državni zbor Republike Slovenije je februarja 2008 sprejel nov Zakon o določanju območij ter o imenovanju in označevanju naselij, ulic in stavb – ZDOIONUS, ki je objavljen v Uradnem listu RS, št. 25/08 z dne 14.03.2008 in je začel veljati 29.03.2008.
ZDOIONUS določa načine in postopke določanja območij in imen naselij, imen ulic, vzpostavitev uličnih sistemov, določanje hišnih številk ter označevanje naselij, ulic in stavb.
Na njegovi podlagi sta sprejeta dva podzakonska predpisa:
- Pravilnik o ureditvi vprašanj pri določanju območij naselij, določanju hišnih številk in poteka ulic ter o označevanju ulic in stavb (Uradni list RS, št. 76/08)
- Pravilnik o pogojih in načinu določitve uradnega kratkega imena naselja in uradnega kratkega imena ulice (Uradni list RS, št. 78/08)
Čeprav citirana pravilnika že podrobneje urejata vprašanja s področij določanja območij in imen naselij, je Geodetska uprava v sodelovanju s predstavniki Komisije za standardizacijo zemljepisnih imen Vlade Republike Slovenije zaradi poenotenega dela pripravila »Priporočila za delo pri spreminjanju območij naselij in imenovanju naselij in ulic«. Priporočila so namenjena predlagateljem postopkov po ZDOIONUS in jih najdete na spodnjih dveh povezavah.
Dopis občinam za delo pri spreminjanju območij naselij in imenovanju naselij in ulic
Priporočila za delo pri spreminjanju območij naselij in imenovanju naselij in ulic
Za boljšo predstavo glede oblike grafičnega dela elaborata so na voljo spodnji vzorčni primeri:
Podatki
- Metapodatkovni opis Registra prostorskih enot
- Grafični sloji podatkov registra prostorskih enot iz informacijskega sistema kataster so kot brezplačni podatki na voljo preko aplikacije Javni geodetski podatki (JGP).
Imenik referentov RPE
Imenik referentov RPE - imenik je organiziran glede na krajevno pripadnost posameznih občin območnim geodetskim upravam oz. geodetskim pisarnam. Stanje podatkov v imeniku je na dan 30.8.2022.