Posplošene vrednosti
Posplošene vrednosti so modelske ocene tržnih vrednosti nepremičnin. Izračunajo se vsem nepremičninam, ki so evidentirane v evidenci vrednotenja, ob upoštevanju njihovih temeljnih lastnosti (raba, lokacija, velikost, starost stavb in delov stavb ter kakovost).
Pred izračunom posplošenih vrednosti se nepremičnine oblikuje v enote vrednotenja (razen v primeru pristanišč, elektrarn in bencinskih servisov, ki se jih oblikuje v posebne enote vrednotenja). Vsaki enoti se nato posplošena vrednost izračuna z enim modelom vrednotenja, pri čemer se model določi glede na najgospodarnejšo rabo, ki je:
- dejanska raba delov stavb - za stavbe in dele stavb skupaj z zemljišči pod stavbami,
- dejanska raba zemljišč - za zemljišča pod javnimi cestami in železnicami ter za vodna zemljišča,
- namenska raba - za ostala zemljišča,
- vrsta dejavnosti - za posebne enote vrednotenja.
Zamik javnega izkazovanja podatkov in informacije javnega značaja
Skladno z 41. členom Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (Uradni list RS, št. 49, z dne 10.4.2020 v nadaljevanju ZIUZEOP), ki je stopil v veljavo 11.4.2020 in 29. členom Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP, tako imenovani peti protikoronski paket, (v nadaljevanju PKP5), Ur. l. RS, št. 152, z dne 23.10.2020), ki je stopil v veljavo dne 24.10.2020 je bil uveljavljen zamik javnega izkazovanja podatkov evidence vrednotenja (to je novih vrednostih nepremičnin), zamik pošiljanja zbirnih potrdil o novih vrednostih ter zamik začetka uveljavljanja posebnih okoliščin na čas po uveljavitvi Uredbe o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin, ki bo nadomestila Uredbo o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin, ki je stopila v veljavo 1. aprila 2020 (Uradni list RS št.22/20).
Edini uradni podatki o vrednostih so trenutno dostopni na portalu Prostor preko aplikacije Arhivski javni vpogled v podatke o nepremičninah na dan 31.3.2020 in odražajo stanje na trgu na 31.3.2017.
Od 14.3.2022 so javno dostopne informacije javnega značaja s področja množičnega vrednotenja nepremičnin, ki vsebujejo posplošene vrednosti nepremičnin, skupaj s podatki, ki so bili uporabljeni pri njihovem izračunu, pri čemer posplošene vrednosti:
- odražajo stanje nepremičninskega trga na dan 1. 1. 2020,
- se ob vsaki spremembi podatkov nepremičnin ponovno izračunajo,
- se ne izkazujejo za posebne enote vrednotenja (bencinski servisi, elektrarne in pristanišča).
OPOZORILO: Informacije javnega značaja, s katerimi se boste seznanili, nimajo narave javne zbirke ali listine, ki bi dokazovala to, kar je v njej določeno v skladu s predpisi, in ne predstavljajo potrdila o dejstvih, o katerih organ vodi uradno evidenco. To so zgolj informacije, ki izpolnjujejo pogoje iz prvega odstavka 4. člena Zakona o dostopu do informacij javnega značaja in jih je organ skladno s 6. točko prvega odstavka 10. člena tega zakona dolžan posredovati v svetovni splet. Vsakdo, ki informacije uporabi v nasprotju s tem opozorilom, prevzame nase vso škodo, ki bi z napačno uporabo informacij nastala.
Vpogled v informacije javnega značaja
Vpogled v informacije javnega značaja s področja množičnega vrednotenja nepremičnin je omogočen s spletno aplikacijo Seznanitev z informacijami javnega značaja s področja množičnega vrednotenja nepremičnin.
Prevzem informacij javnega značaja v digitalni obliki
Prevzem digitalnih podatkov o posplošenih vrednostih nepremičnin za celo Slovenijo brez lastnikov fizičnih oseb in podatkov o vrednostih posebnih enot vrednotenja omogoča Aplikacija Javni geodetski podatki (JGP).
Urejanje podatkov, ki vplivajo na vrednost
Vsi podatki o nepremičninah, ki so uporabljeni za določitev njihove posplošene vrednosti, so zbrani na enem mestu v evidenci vrednotenja. Podatke ločimo na:
- matične podatke evidence vrednotenja (posplošene vrednosti nepremičnin, modeli in vrednostne ravni, ki so uporabljene pri njihovem izračunu, podatki povezani z dejavnostjo posebnih enot vrednotenja, itd) ter
- prevzete podatke iz drugih uradnih evidenc vzpostavljenih na podlagi zakonov (kataster nepremičnin, vodni kataster, matična evidenca dejanske rabe zemljišč javne cestne in železniške infrastrukture, itd).
Lastniki nepremičnin morajo podatke spreminjati pri njihovem izvoru, to je pri organih, ki matične podatke urejajo oziroma vodijo.
V dokumentu Kje lahko spremenim podatke nepremičnin.pdf so na enem mestu zbrane informacije s povezavami do navodil ter obrazcev za spremembo podatkov, ki vplivajo na posplošeno vrednost.
Podatki o parceli, stavbi in delu stavbe
Vsa navodila, obrazci zahtev in druga pojasnila so na voljo na strani Področja → Parcele in stavbe → Kataster nepremičnin.
Podatki za posebne enote vrednotenja
Za urejanje podatkov posebnih enot vrednotenja se obrnite na pos.umvn@gov.si.
Ugotavljanje posebnih okoliščin
Lastniki bodo lahko vložili vlogo za uveljavljanje posebnih okoliščin po uveljavitvi nove Uredbe o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin, kar se bo zgodilo predvidoma v letu 2025, kot v 30. členu določa Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP).
Posebne okoliščine (PO)
Včasih ima posamezna nepremičnina poleg običajnih lastnosti še neko posebno lastnost, ki se v evidenci vrednotenja ne vodi in zaradi katere njena tržna vrednost izrazito odstopa od primerljivih nepremičnin v soseščini. Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin (ZMVN-1) v tem primeru lastniku omogoča, da to lastnost uveljavi v postopku ugotavljanja posebne okoliščine in s tem zniža ali zviša posplošeno vrednost, ki je sicer določena z modeli množičnega vrednotenja. Da lahko govorimo o posebni okoliščini, se mora posplošena vrednost enote vrednotenja zaradi vpliva posebne okoliščine spremeniti za vsaj 20% oziroma v primeru nepremičnin s posplošeno vrednostjo nad 1 mio €, za več kot 200.000 €, ob utemeljenem predvidevanju, da bo vpliv posebne okoliščine trajal vsaj eno leto.